Tomáš Navrátil (ANO), primátor Opavy: “Máme tady přes 60 parkovacích míst. Já jsem strašně rád za tuto opravu, protože parkoviště tady bylo v hrozném stavu. Nejenom parkoviště samotné, ale i cesta a já musím poděkovat všem, kteří na této investiční akci pracovali, naše TS, zhotovitel, pan náměstek Schreier, protože my jsme tady v historickém centru, jsme prostě v lokalitě, která nebyla jednoduchá vyřešit.”
Parkoviště nově zdobí dva pásy zeleně, které tady kdysi nebyly. Vysazeno je v nich 12 vzrostlých stromů a stovky kvetoucích keřů.
Martin Girášek, provozně technický náměstek, Technické služby Opava: “Ta výsadba by měla sloužit ke zpříjemnění, nebo ochlazení toho prostoru parkoviště, protože vidíme, že tady je velký kus vlastně dlážděné plochy."
V MŠ v Malých Hošticích slavnostně otevřeli novou třídu. Tu potřebovala delší dobu, aby mohla uspokojit všechny děti této městské části Opavy. Dosud je rodiče museli vozit do jiných mateřských škol ve městě.
Marcela Rončková, ředitelka, ZŠ a MŠ Malé Hoštice: “Novou přístavbou nám vzniklo zázemí pro 28 dětí, máme v příštím roce kapacitu celou naplněnou, takže jsme za to šťastní. Dále nám tady vznikla terasa, která propojuje novou část se starší částí."
Tomáš Navrátil (ANO), primátor Opavy: “Tady je skutečně velká poptávka dětí místních, aby chodily do školky právě tady, takže jsme na to reagovali a udělala se krásná přístavba. Je opravdu povedeným dílem, takže přeji ať se tady dětem líbí, ať jsou tady spokojené.”
Do knihovny města Opavy už nebude při každém dešti zatékat. Má totiž novou střechu a také fasádu, díky které získala původní vzhled z roku 1911, kdy byla postavena podle návrhu architekta Leopolda Bauera.
Tomáš Navrátil (ANO), primátor Opavy: “Jsem strašně rád, je to překrásná budova v centru města. Kompletně byla opravena historická fasáda a také střecha. Tyto opravy byly nezbytné, protože přes střechu nám do budovy zatékalo a tím se jak fasáda, tak omítka a ostatní části budovy poškozovaly.”
Markéta Beyerová, ředitelka Knihovny Petra Bezruče: “Na konci června se dodělala střecha, na kterou se vrátilo spoustu původních historických prvků, vrátila se také její původní světle šedá barva, což si myslím, že je k velkému prospěchu, protože budova tím získala na obrovské eleganci. Teď jsme měli těžkou zátěž, když v červnu byly velké lijáky, opravdu neprotekla ani kapka, takže za nás jako super.”
Rekonstrukcí by v budoucnu měla projít i všechna okna, která jsou ve velmi špatném stavu.
Příjezd z Ostravy do Opavy bude hezčí. Opava se postará o úpravu dvou kruhových objezdů, i přesto, že ji nepatří. Jsou totiž v majetku Ředitelství silnic a dálnic a Moravskoslezského kraje.
Petr Popadinec (ANO), radní Opavy: “Je to na etapy, protože zlikvidovat ten pýr, je problematické. Musíme opravdu tu trávu, nebo současný stav dát do toho, abysme tam mohli sázet květiny a upravovat to podle projektu. Peníze jsou alokovány na odboru životního prostředí, takže věříme, že se nám to podaří v nějaké rozumné době udělat.”
Jiří Vaníček, vedoucí odboru životního prostředí, Magistrát města Opavy: “Tento kruhový objezd na Bílovecké ulici a na obchvatu města, to znamená tady v Kylešovicích, tak po obvodu, po tom prstenci bude založen nový výsev různých směsí trav a uprostřed budou takové 3 velké oblasti trvalek a několik keřů. Na těch okolních ostrůvcích bude poměrně masivní výsadba cibulovin, konkrétně několika odrůd narcisů.”
Upraven bude také nový kruhový objezd u Komárova, který vidíte za mnou. Pokryjí ho kameny různých velikostí se spoustou suchomilných rostlin a na jeho vrcholu bude vysazeno několik vícekmenných stromů. S realizací se začne nejpozději na letos jaře.
Obchodní dům Breda se po letech mimořádně otevřel lidem. Na komentovaných prohlídkách se dozvěděli nejen jeho historii, ale také co s ním bude dál. Zájem byl obrovský.
anketa: účastníci komentované prohlídky: “Protože jsme z Opavy, tak jsme chtěli vidět, co z toho bude a jak to vypadá teď, když je to tak dlouho zavřené. Je to unikát, taková srdcová záležitost.”
“Doufám. že z toho bude něco hezkého, jako Opavačka se těším na to.”
Eva Týlová, ředitelka OKO: “My si především připomínáme tu historii,/// ale hovoříme také o současnosti, protože lidi samozřejmě zajímá a velmi je zajímá především i ta budoucnost. Takže máme tady těch 5 finálních návrhů těch architektonických studií, které postoupily v soutěžním dialogu. I ten vítězný návrh tady prezentujeme."
Prohlídka končila na střeše budovy, odkud si lidé mohli vychutnat krásný výhled na město.
Opava patřila k nejvíce postiženým městům v MS kraji, které loni v září zasáhly ničivé povodně. Škody, které velká voda napáchala, se odhadují na miliardy korun. Poškodila mimo jiné budovy škol a školek, víceúčelovou halu, areál koupaliště, stadiony nebo městské sady a také domovy více než dvěma tisícům domácností.
Tomáš Navrátil (ANO), primátor Opavy: “Byla to obrovská plejáda práce, zhruba do dvou měsíců jsme měli celou Opavu uklizenou od těch základních nečistot a odpadů, no a teď už je to spíš o takovém sušení, dosušování, oklepávání omítek a podobně a věřím, že tu zimu přečkáme a na jaře snad bude všechno v pořádku a začneme na dalších opravách, které nás čekají.”
Kamil Pastuszek, ředitel Územního odboru Opava, HZS MSK: “Nás povodeň zasáhla v podstatě v rámci celého územního odboru, byly nasazeny všechny síly a prostředky, které jsme měli k dispozici, plus nám pomáhali kolegové z jiných okresů a dokonce nejvzdálenější jednotka byla z Královéhradeckého kraje. Nejnáročnější samozřejmě bylo to, kdy se začínalo s evakuací a pak na to samozřejmě navazovala i záchrana osob jako taková. Byly to v podstatě stovky lidí."
Martin Šimkovský, dobrovolný hasič, SDH Milostovice: “Nejhorší okamžik pro mě asi bylo vidět tu katastrofu, kterou ta voda napáchala a ta bezmoc těch lidí, která vlastně je musela neskutečně zasáhnout už i pro ty, kteří to zažili v tom 97. a teďka přišli o domy znovu, tak to bylo nejtěžší."
V Opavě loni v listopadu slavnostně odhalili historicky první Kameny zmizelých. První tři patří rodině Müllerových. Grétě rozené Altschulová, jejímu manželovi Viktorovi a jejich dceři Soni. Všichni zahynuli v Osvětimi. Odhaleny byly u prodejny s barvami na ulici U Cukrovaru 2.
Ivana Maloušková, historička, OKO Opava: “Přímo tady v této vile žili a patřili k rodině, která v Opavě vlastnila jeden z prvních a nejvýznamnějších obchodů s barvivy a fermeží. Ještě dneska odhalíme čtvrtý kámen, který se nachází na Horním náměstí. Ten patří mamince Gréty Müllerové, Hermíně Altschulové.”
Jana Červinková, pravnučka Hermíny Altschulové: “Je to pro mě velký den, protože si připomínám své nejbližší osoby, které jsem vlastně nemohla poznat díky válce. Tady žila moje prababička se svým manželem, který byl zakladatelem tady firmy Autschul.”
Pavel Meletzký (ANO), náměstek primátora Opavy: “Trošičku symbolika je i v tom, že se to podařilo během výročí 800 let od udělení městských práv v Opavě. Myslím si, že Opava jako historické centrum Slezska, si tuto vzpomínku zaslouží.”
Na budoucí stavbě jižního obchvatu Opavy od léta probíhal archeologický výzkum. A přinesl vzácné objevy. Vedle velmi dobře dochovaných pozůstatků germánského osídlení z mladší doby římské byl velkým překvapením objev středověkého sídliště.
Michal Zezula, ředitel ostravského odborného pracoviště NPÚ: “K těm nejvýznamnějším nálezům bezesporu patří relikty středověkého osídlení, které spojujeme s některou z pěti vesnic, které jsou uvedeny v privilegiu českého krále Přemysla Otakara I. pro opavské měšťany z roku 1224, jehož 800. výročí si nyní připomínáme.”
Naprostým unikátem je poutní láhev na vodu nebo cennější tekutinu, která se u nás v tak celistvém stavu našla vůbec poprvé.
Michal Zezula, ředitel ostravského odborného pracoviště NPÚ: “ Zatímco ty hrnce, džbány, které jsou z pozdějšího období z průběhu 13. století, ze 14. století patří k takovým běžně nalézaným předmětům, tak tady tato poutnická láhev na nějakou tekutinu je nálezem zcela výjimečným.”
Slezská nemocnice v Opavě loni slavnostně otevřela nadzemní tubusové koridory. Jejich stavba trvala déle než rok a přinesla komfort jak zaměstnancům, tak pacientům a návštěvníkům tohoto zdravotnického zařízení. Do té doby pacienty k jednotlivým vyšetřením převáželi venkem bez ohledu na počasí.
Josef Bělica (ANO), hejtman MSK: “Byl vlastně problém v rámci opavské nemocnice je převážet tak, aby nám nezmokli nebo na ně nesněžilo, takže ten koridor je moc fajn investice. Vyšla MS kraj na 150 milionů korun."
Tomáš Navrátil (ANO), primátor Opavy: “Mám obrovskou radost, že se tento koridor v nemocnici postavil, který propojuje vzájemně pavilony mezi sebou. Teď budou pohodlně v teple nebo v létě naopak v klimatizovaném prostředí mezi jednotlivými pavilony a určitě to bude pro ně komfortnější."
Koridory měří bezmála 270 metrů a prozatím vedou do tří pavilonů. A to V, N a S. Spojovacím krčkem jsou pak spojeny i s pavilonem L.
Opavané si v prosinci připomněli jednu z vrcholných událostí loňských oslav 800 let města. Tou byl průvod Opava 800 Setkání věků, který natáčeli studenti Slezské univerzity a vytvořili z něj dokument, který se premiérově promítal v kině Mír.
Slavnostní průvod prošel městem 24. května.
Pavel Meletzký (ANO). náměstek primátora Opavy: “Toho průvodu se účastnilo více než 500 účinkujících a byli to tisíce lidí, kteří lemovali celou trasu průvodu z Dolního náměstí přes Horní až do Městských sadů.”
Studenti oboru Multimediální techniky z průvodu natočili přes 20 hodin záznamu a sestříhali z něj 38 minutový dokument, na kterém pracovali téměř 3 měsíce.
Ivana Martáková, produkční, obor Multimediální techniky SU: "Já si myslím, že se toho zhostili velmi dobře, že jako takový archivní význam a památka pro Opavany, kteří se zúčastnili toho průvodu, je určitě fajn.”
Petr Rotrekl, dramaturg kulturních akcí, Magistrát města Opavy: "Líbil se mi, má švih, má šťávu, má spád a to je skvělé.”
Dokument Průvod Opava 800 Setkání věků je volně ke stažení na YouTube, takže se kdokoliv a kdykoliv na něj může podívat.